The following registered to attend the IASA 2017 conference:
Katrin Abromeit (Filmmuseum Potsdam), Germany
Antje Akkermann (Ethnologisches Museum), Germany
Alessandro Argentini (Università di Udine / PIAMS), Italy
Kelly Askew (University of Michigan), USA
Ilse Assmann (M-Net), South Africa
Pat Ballantyne (Vcodex), UK
Jillian Bartlett, Australia
Matthew Barton (Library of Congress), USA
Gemma Batson (Internet Archive), USA
Tomas Belohlavek (Czech Radio Archive), Czech Republic
Howard Besser (New York University), USA
Michael Biel, USA
Leah Biel (Brooklyn Pub Lib/NBC-Universal), USA
Carolyn Birdsall (University of Amsterdam), Netherlands
Aaron Bittel (UCLA Ethnomusicology Archive), USA
Hulda Bjarnadottir (RÚV - The Icelandic National Broadcasting Service), Iceland
Arnthrudur Gudrun Bjornsdottir (RÚV. The Icelandic National Broadcasting Service), Iceland
Christian Blees (Journalistenbuero Berlin), Germany
George Blood (George Blood, LP), Germany
Juergen Boeckmann (DC1), Germany
Angélique Bonamy (National Railway Museum), UK
Christoph Both (Acadia University), Canada
Douglas Boyd (University of Kentucky), USA
David Budský (Bonton a.s.), Czech Republic
Karen Cariani (WGBH Educational Foundation), USA
Stefano S. Cavaglieri (Fonoteca nazionale svizzera), Switzerland
Henri Chamoux (CNRS), France
Shu-Mei Chen (National Archives Administration, National Development Council (R. O. C.)), Taiwan, ROC
Jean-Hugues Chenot (INA), France
Romain Choron (Service Historique de la Defense), France
Mathilde Clerbout (EPFL Metamedia Center), Switzerland
Paul Conway (University of Michigan), USA
Manuel Corn (NOA GmbH), Austria
Mario Cortes (Fonoteca), Senegal
Jean-François Cosandier, Switzerland
Ulla Dahlmann (Ethnologisches Museum Berlin), Germany
Jóna Dalsgarð (Kringvarp Føroya), Faroe Islands
Oliver Danner (Bundesarchiv), Germany
Brecht Declercq (VIAA), Belgium
Kurt Deggeller, Switzerland
Johanna Margret Didriksdottir (RÚV - The Icelandic National Broadcasting Service), Iceland
Eric Dix (Notre Dame Archives), USA
Stefan Domes (Städtische Bibliotheken Dresden), Germany
Maria Drabczyk (Film Archive - Audiovisual Institute), Poland
Marija Dumnić (Institute of Musicology SASA), Serbia
Ulrich Duve (Klaus-Kuhnke-Archiv für Populäre Musik), Germany
Robert Engels (Norwegian Broadcasting Corp.), Norway
Karl Fitzke (Cornell University), USA
Carl Fleischhauer, USA
Emiliano Flores (Gecko), France
Daniela Floris (Rai Radiotelevisione Italiana), Italy
Gabriele Fröschl (Österreichische Mediathek), Austria
Sebastian Gabler (Semantic Web Company), Austria
Chen Gao (Shanghai Mdia Group), China
Ageo Garcia (Tulane University), USA
Neil Garner (Training for TV Ltd.), UK
Ross Garrett (National Film and Sound Archive of Australia), Australia
Michael Gates (Church of Jesus Christ of Latter-day Saints), USA
Katarína Gatialová (National Film Archive in Prague), Czech Republic
lars Gaustad (National Library of Norway), Norway
Quentin Geffroy (INA), France
Ariane Gervasio (Brazilian Association of Audiovisual Preservation), Brazil
Johannes Gfeller (Staatliche Akademie der bildenden Künste Stuttgart), Germany
Richard Gjems (National Library of Norway), Norway
Bruce Gordon (Harvard University), USA
Martin Gordon (Rundfunk Berlin-Brandenburg), Germany
Judith Gray (American Folklife Center, Library of Congress), USA
Dan Griffiths (National Library of Wales, National Screen and Sound Archive of Wales), UK
Zane Grosa (National Library of Latvia), Latvia
Einion Gruffudd (National Library of Wales), UK
Jürgen Grzondziel (SLUB Dresden), Germany
Heiðrún Guðmundsdóttir (Kringvarp Føroya), Faroe Islands
Nick Guy (Alexander Turnbull Library/National Library of New Zealand), New Zealand
George Gyesaw), Institute of African Studies), Ghana
Albrecht Haefner, Germany
Marit Hamre (NRK - Norwegian Broadcasting Corp.), Norway
Fang Han (Shanghai Mdia Group), China
Lars Hansen (Det Kgl. Bibliotek), Denmark
Thomas Henry, France
Irene Hilden (Humboldt Universität zu Berlin), Germany
Pier-Durk Hogeterp (Picturae), Netherlands
Thongbang Homsombat (National Library of Laos), Laos
Iva Horová (National Library of Technology), Czech Republic
Jörg Houpert (Cube-Tec International GmbH), Germany
Mass Hoydal (Kringvarp Føroya (SavnsGull)), Faroe Islands
Chunzen Huang (Digital Archive Center for Music, National Taiwan Normal University), Taiwan, ROC
Hedda Im Obersteg (Schweizer Radio und Fernsehen SRF), Switzerland
Geir Iversen (The National Library of Norway), Norway
Josef Jackson (University of Copenhagen), Denmark
Gisa Jähnichen (Shanghai Conservatory of Music), China
Tone Nøtvik Jakobsen (NRK - Norwegian Broadcasting Corporation), Norway
Chunliu Jiang (Shanghai Mdia Group), China
Lisbeth Johannessen (The National Library of Norway), Norway
Jill Johnson (Folkmusikens hus), Sweden
Lynn Johnson (e.tv Pty Ltd.), South Africa
January Jones (Memnon Archiving services), Belgium
Aude Julien Da Cruz Lima (CNRS (Research Center for Ethnomusicology)), France
Brewster Kahle (Internet Archive), USA
Andreas Kallo (Filmuniversität Babelsberg), Germany
Stefan Kaltseis (Österreichische Mediathek), Austria
Johannes Kapeller (Österreichische Mediathek), Austria
Casey Kaufman (WGBH Educational Foundation), USA
Mary Ellen Kitchens (Bayersicher Rundfunk), Germany
Pavel Kobera (Czech Radio Archive), Czech Republic
Lars-Christian Koch (Ethnologisches Museum Berlin), Germany
Joachim Köhler (Fraunhofer Gesellschaft), Germany
Lizzy Komen (Netherlands Institute for Sound and Vision), Netherlands
Egbert), Koppe (Federal Archives Germany), Germany
Oseh Koske (National Hospital Insurance Fund-Kenya), Kenya
Peter Kuhnle (NOA GmbH), Austria
Christophe Kummer (NOA GmbH), Austria
Catherine Lacken (SWR, IDA Stuttgart), Germany
Nadia Lai (Swiss National Sound Archives), Switzerland
Kjetil Landrog (The Norwegian Association of Archives), Norway
Michael Laney (Michigan State University Libraries), USA
Somaya Langley (Cambridge University Library), UK
Peter Laurence (Harvard University), USA
Tarja Lehtinen (The National Library of Finland), Finland
Hermann Lewetz, Austria
Karsten Lichau (Lautarchiv der Humboldt-Universität zu Berlin), Germany
Michael Liensberger (Österreichischer Rundfunk (ORF)), Austria
Tom Lorentz (Cube-Tec International GmbH), Germany
Rainer E. Lotz, Germany
Valerie Love (Alexander Turnbull Library, National Library of New Zealand), New Zealand
Xavier Loyant (Bibiothèque nationale de France), France
Marie Lührs (Lautarchiv), Germany
Bertram Lyons (AVPreserve), USA
Mark Macey (BBC), UK
Villy Magero (Nairobi City County), Kenya
Roman Magis (Accenture), South Africa
Håkan Malmberg (National Archives of Sweden), Sweden
Tim Manders (Netherlands Institute for Sound and Vision), Netherlands
Carlos Eduardo Marconi de Carvalho (Arquivo Nacional), Brazil
Juozas Markauskas (Dizi), Lithuania
Wolfgang Martens (DC1), Germany
Grégory Marti (EPFL Metamedia Center), Switzerland
Francesco Martinelli (Siena Jazz), Italy
Jérôme Martinez (MediaArea), France
Eef Masson (University of Amsterdam), Netherlands
Lindsay Mattock (University of Iowa), USA
Julie May (Brooklyn Historical Society), USA
Leslie McCartney (University of Alaska Fairbanks), USA
Chinthaka Prageeth Meddegoda (University of The Visual and Performing Arts, Colombo), Sri Lanka
Michel Merten (Memnon Archiving services), Belgium
Amanda Mills (University of Otago Hocken Collections), New Zealand
Ivar Mogstad (Norsk senter for folkemusikk og folkedans), Norway
Baku Morikuni (Memnon Archiving services), Belgium
Rudolf Müller (Memoriav), Switzerland
Samuel Mund (Center for World Music, Stiftung Universität Hildesheim), Germany
Juan Murillo (Senal Memoria), Colombia
Kate Murray (Library of Congress), USA
Annie Murray (University of Calgary), Canada
Bert Musial (European Commission), Belgium
Ahmad Faudzi Musib (Universiti Putra Malaysia), Malaysia
Lars Mydtskov (Royal Danish Library), Denmark
Julia Neumann (Staatsbibliothek zu Berlin (Berlin State Library)), Germany
Yvonne Ng (WITNESS), USA
Pawarisa Nipawattanapong (The Government Public Relations Department), Thailand
Judith Opoku Boateng (Institute of African Studies, University Of Ghana), Ghana
Tessy Oppermann (Centre national de l'audiovisuel Luxembourg), Luxembourg
Luisa Fernanda Ordonez Ortegon (Senal Memoria), Colombia
Maria Del Carmen Ordoño Vidaña (CDI), Mexico
Ettore Pacetti (Rai Radiotelevisione Italiana), Italy
Niko Partanen (LATTICE), France
Petar Pecur, Croatia
Pio Pellizzari (Swiss National Sound Archives), Switzerland
Kryštof Pešek (National Film Archive in Prague), Czech Republic
Will Prentice (British Library), UK
Richard Ranft (British Library), UK
Lipot Repaszky (National Audiovisual Archive), Hungary
Brian Rice (RTÉ), Ireland
Dave Rice, France
Iain Richardson (Vcodex), UK
Orna Roche (University College Dublin Library), Ireland
Perla Olivia Rodríguez Reséndiz (Instituto de Investigaciones Bibliotecológicas y de la Información de la Universidad Nacional Autónoma de México), Mexico
Roberto Rossetto (FIAT IFTA), Italy
Jochen Rupp (German National Library), Germany
Musara Rwodzi (National Archives of Zimbabwe), Zimbabwe
Sanjay Salil (Mediaguru), India
Circe Itzel Sánchez González, Mexico
Allison), Schein Holmes (WFMT and Studs Terkel Radio Archive), USA
Teague Schneiter (Academy of Motion Pictures/Association of Moving Image Archivists), USA
Laura Schnitker (University of Maryland), USA
Dietrich Schüller, Austria
Barbara Schüller, Austria
Toby Seay (Drexel University), USA
Sarah Seibicke (Universitätsarchiv Hamburg), Germany
Jean-Michel Seigneur (Memnon), Belgium
Johan Sellvall (National Library of Sweden), Sweden
Florian Sievers (Haus der Kulturen der Welt Berlin), Germany
Sigrun Asa Sigmarsdottir (RUV - The Icelandic National Broadcasting Service), Iceland
Josephine Simonnot (CNRS), France
Filip ŠÍR (National Museum Czech Republic), Czech Republic
Tommy Sjöberg (Folkmusikens hus), Sweden
Michal Škopík (The National Institute of Folk Culture), Czech Republic
Henrik Smith-Sivertsen (The Royal Library - National Library of Denmark), Denmark
Lauren Sorensen (University of California, Los Angeles), USA
Elisabeth Steinhäuser (Austrian Broadcasting Corporation (ORF)), Austria
Jonathan Sterne (McGill University), Germany
Charlotte Stewart-Russon (Taylor & Francis), UK
Silvester Stöger (NOA GmbH), Austria
Matěj Strnad (National Film Archive in Prague), Czech Republic
Marc Struemper (Austrian National Library), Austria
Jonáš Svatoš (National Film Archive in Prague), Czech Republic
Diane Thram (International Library of African Music), South Africa
Grace Toland (Irish Traditional Music Archive), Ireland
Janet Topp Fargion (British Library), UK
Margarida Ullate i Estanyol (Biblioteca de Catalunya), Spain
Ingela Utterström (National library of Sweden), Sweden
Karin Van Arkel (Netherlands Institute for Sound and Vision), Netherlands
Jort van de Ven (Picturae), Netherlands
Anton van Kempen, Netherlands
Jennifer Vaughn (Syracuse University Libraries - Belfer Audio Archive), USA
Sjur Viken (Norsk senter for folkemusikk og folkedans), Norway
Jacqueline von Arb (Norwegian Institute of Recorded Sound), Norway
Nadja Wallaszkovits (Phonogrammarchiv ÖAW), Austria
Peter Emmerik Warburg (The Royal Library Denmark), Denmark
steven weinberger (george mason university), USA
Lynnsey Weissenberger (Irish Traditional Music Archive), Ireland
Andreas Weisser (Doerner Institut / restaumedia), Germany
Nathanael Wendt (SLUB Dresden), Germany
David-Emil Wickström (Popakademie Baden-Württemberg), Germany
Albrecht Wiedmann (Ethnologisches Museum Berlin), Germany
Jared Wiercinski (Concordia University), Canada
Sonja Wohllaib (Günter Grass Stiftung - Medienarchiv), Germany
Linda Wright (RÚV - The Icelandic National Broadcasting Service), Iceland
Lanqiu Yao (Shanghai Mdia Group), China
PEI-CHEN YEN (National Archives Administration, National Development Council (R. O. C.)), Taiwan, ROC
Jessica Yeo (National Archives of Singapore), Singapore